Biden'dan Netanyahu'ya "dur" emri

Terör devleti İsrail'in Filistin'e son saldırıları sonrası ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamaları ve katliamlar karşısındaki tavrı dünya basınında olduğu kadar ülke içinde de gündeme yerleşmişti.

İsrail'i herhangi bir şekilde kınamayan, Kudüs'te Mescid-i Aksa baskınını, Filistinlilerin evlerinden sürgün edilmesini, Gazze Şeridi'nde sivillere yağdırılan bombaları görmezden gelen Biden, Filistin'i birkaç tane füze fırlattığı için kınamıştı. Bu sözler üzerine ABD'de birçok kişi Biden yönetimine tepki yağdırdı. Bella Haddid, Rihanna, Kyrie Irving gibi ünlüler, Demokrat Parti içerisindeki milletvekilleri ve üyeler ABD Başkanı'nı soykırıma karşı harekete geçmediği, destekçisi olduğu için eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Uğradığı baskı ve imaj kaybı sonrası Biden'ın ekibi harekete geçti. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmede Gazze'deki saldırıların ele alındığı belirtildi.

Beyaz Saray'ın yaptığı yazılı metinde, "Başkan Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya bölgede ateşkese giden yolda bugün gerginliğin ciddi derecede düşürülmesini beklediğini iletti." ifadeleri yer aldı.

İsrail'in bu isteğe nasıl cevap vereceği, saldırılarına devam edip etmeyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.