ABD'den Çin'e enflasyonu düşürecek teklif

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping arasında tüm dünyanın merakla beklediği görüşme yapıldı. Video konferans yöntemiyle yapılan görüşmede kritik konular masaya yatırıldı.

Çinli South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ikili arasında ekonomik iş birliği kapsamında konuşmalar yapıldı. Petrol fiyatlarının yüksekliğinin ülkesine ve küresel enflasyona olan olumsuz etkisinden rahatsız olan Biden, mevkidaşına karşılıklı olarak petrol rezervlerinin serbest bırakılması teklifini sundu.

727 milyon varil ile dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülke olan ABD ile dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan ve 200 milyon varil rezervi bulunan Çin'in ortak hareket etmesi durumunda petrol fiyatlarının aşağı doğru inmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Gazeteye açıklama yapan Çinli hükümet yetkililerin, teklife olumlu yaklaştıklarını ancak iç tüketim ihtiyaçlarını değerlendirmeleri gerektiği belirterek şimdilik somut adım atmayacaklarını söyledikleri belirtildi.

ABD GEREKİRSE ÇİN'E RAĞMEN YAPACAK

6 ayda enflasyon oranı yüzde 5 artan Washington yönetiminin, Pekin yönetiminin teklife vereceği cevap ne olursa olsun yakın zamanda petrol rezervlerini kullanıma açacağını ilan edeceği iddia ediliyor. Biden yönetiminin 2022 yılının başından itibaren kademeli olarak petrol rezervlerini piyasaya arz etmesi bekleniyor.