Biden'dan Müslüman ülkelere İsrail tehdidi

Terör devleti İsrail'in 11 günlük Filistin saldırılarının ardından dünya kamuoyundan büyük baskılar gelmesi üzerine ateşkes ilan edilmişti. Bu karardan sonra gözler Beyaz Saray'a çevrilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In ile yaptığı basın toplantısında ateşkes kararı için konuştu.

"İSRAİL'İ HERKES TANIYANA KADAR BARIŞ YOK!"

Konuşmasında üyesi bulunduğu Demokrat Parti'nin İsrail'in güvenliğine olan bakış açısında bir değişim bulunmadığını vurgulayan Biden, İsrail'in Filistin'deki soykırımına karşı çıkan parti içi muhalefet sorusuna Müslüman ülkeleri tehdit içeren bir cevap verdi. Biden, "Partim hâlâ İsrail'i destekliyor. Bir şeyi açıklığa kavuşturalım: İsrail'in bağımsız bir Yahudi devleti olarak var olma hakkını bölgede herkes kesin olarak kabul edene kadar barış olmayacak" ifadelerini kullandı.

Bölgede barışın sağlanmasının tek koşulunun iki devletli çözüm olduğunu söyleyen Biden, Hamas'ın Gazze'de tekrar güçlenmesinin engellenerek ilgili ülkelerle "büyük bir paket" hazırlayacaklarını açıkladı.

Netanyahu'dan övgüyle söz eden ABD Başkanı, Netanyahu'dan ateşkes için söz aldığını ve onun kendisine verdiği sözleri daima tuttuğunu ifade etti.