Kaliforniya'da Tokyo büyüklüğünde yer yandı

Dünyanın süper gücü ABD bir aydan fazla süredir orman yangınlarıyla başa çıkamıyor. Kaliforniya eyaletinde başlayan orman yangını yerleşim yerlerine de sıçrayınca ardında büyük bir yıkım bıraktı.

Dixie olarak adlandırılan yangında düzgarın da etkisiyle alevler yeniden yükselince evler, işyerleri ve arabalar kullanılamaz hale geldi.

TOKYO BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN YANDI

Kaliforniya'nın kuzey batısında 13 Ağustos tarihinden itibaren yeniden başlayan yangında 210 bin hektar ormanlık alan küle dönerken bu rakamın Japonya'nın başkenti Tokyo büyüklüğünde bir alana tekabül ettiği belirtildi.

YALNIZCA YÜZDE 31'İ KONTROL ALTINA ALINABİLDİ

6 binden fazla itfaiyecinin söndürme çalışmaları yaptığı yangının şuana kadar yalnızca yüzde 31'nin kontrol altına alınabildiği bildirildi.

Bölgede başlayan gökgürültülü fırtınanın alevleri hızlandırdığı belirtilirken çok az yağmur yağması itfaiyecilerin yangını kontrol almasına engel olduğu ifade ediliyor.

Dixie yangını Greenville kasabasını küle döndürürken, yakınlardaki iki kasabaya daha ulaştığı açıklandı. Son açıklamaya göre yangınlardan etkilenen yapı sayısının 180 olduğu belirtildi.