Tokayev davet etti: Rusya Kazakistan'a giriyor

Kazakistan'da akaryakıt zamlarına yapılan fahiş zamları protesto etmek amacıyla başlayan ancak çığırından çıkıp tüm ülkeye yayılan protesto gösterilerinin sonu ülkeye yabancı askerlerin girmesiyle sonuçlanmak üzere.

Ülkede OHAL ilanı, sokağa çıkma yasağı, hükümetin istifası ve Nazarbayev'in tüm görevlerini tamamen Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'e bırakmasının ardından suların durulmaması üzerine, bölgedeki çok büyük sıkıntılara sebebiyet verecek bir karar alındı.

 Tokayev, yaptığı açıklamada üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden askeri yardım talep ettiklerini duyurdu. Bu açıklamanın ardından KGAÖ üye devletleri açıklamalar yaparak destekçi olacaklarını belirtti.

ERMENİ ASKERLERİ KAZAKİSTAN'A AYAK BASACAK

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın 4. maddesi uyarınca Kazakistan’daki durumu normalleştirmek ve istikrara kavuşturmak için KGAÖ’nün kolektif barış gücünü sınırlı bir süre için bu ülkeye göndermeye karar verdi" ifadelerini kullandı.

GÖNDERİLECEK ASKER SAYISI

Elde edilen bilgilere göre Kazakistan'a gidecek KGAÖ üye devletleri askerlerinin sayıları şu şekilde olacak:

Rusya: 3.600 asker

Belarus: 500 asker

Tacikistan: 200 asker

Ermenistan: 70 asker