Kudüs'te 1 yılda 349 Filistinli Müslüman şehit oldu

Filistin'de Müslümanlara yönelik soykırım politikasına durmaksızın devam eden İsrail, 2021 yılını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kana buladı.

İşgal ettiği Kudüs'te Müslümanları katleden İsrail'in katliam raporu Mirasımız Derneği’nin “2021 Kudüs Raporu” adlı çalışmasıyla gün yüzüne çıktı. İsrail'in Filistin'in başkenti Kudüs’te uyguladığı hak ihlalleri, baskı, yıkım ve tutuklamaları içeren raporun içeriğini açıklayan Mirasımız Derneği Başkanı Muhammet Demirci, “37 bin fanatik Yahudi Mescid-i Aksa’yı ele geçirmek için birçok saldırı düzenledi. Bu saldırılarda 12’si Mescid-i Aksa’da olmak üzere Kudüs genelinde 349 Müslüman şehit edildi. Bu yıl Siyonistler ilk defa Mescid-i Aksa’ya İsrail bayrağı çekti, Aksa’nın içinde ayinler düzenledi. İsrail 491’i çocuk 105’i kadın, toplam 2 bin 401 Müslümanı, Aksa’yı saldırılara karşı korurken tutukladı.” ifadelerini kullandı.

Demirci ayrıca bu yıl 517 eve baskın düzenlendiğini; dükkan, fabrika, atölye gibi ticari müesseselere 214 defa baskın yapıldığını; bu evlere ve ticari mekanlara 4 milyon 600 bin dolar ceza ve vergi kesildiğini belirtti.

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK YÜKSELDİ

Filistin'e uygulanan ambargo nedeniyle Kudüs'te bulunan yoksulluk oranının yüzde 85'e çıktığını belirten Demirci, 2020 yılında 17 bin olan işsiz sayısının bu yıl 21 bine çıktığını, Müslümanların ekili arazilerinin radikal Yahudilerce basıldığını ve 2 bin 600 yetişmiş zeytin ağacının hasat döneminde kesilip yakılarak yok edildiğini söyledi.