Fransa'da anketlerde bir ilk yaşandı

Fransa'da 2022 yılında yapılacak seçim öncesi Fransa'da yapılan anketler hız kazanmaya başladı. 2017'de yapılan ilk tur seçimlerinde sonuçların çok az farklı sonuçlanması araştırma şirketlerinin bu konu üzerinde daha çok durmalarına davetiye çıkarıyor.

Son araştırma Europe Elects tarafından geldi. Araştırma şirketinin Fransız seçmenine sorduğu "Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?" sorusuna verilen cevaplar açıklandı. Sonuçlar Avrupa'yı hem ürkütecek boyutta.

Anketten çıkan sonuçlara göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin lideri Marine Le Pen yüzde 29 oy alarak birinci sıraya yükseldi. Le Pen'i yüzde 27 oy ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron takip etti.

Sol görüşlü Melenchon yüzde 13 oy oranında gözükürken diğer adaylar yüzde 5-6 seviyesinde kaldı.

2017 SEÇİMLERİNE GÖRE

2017 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 1. turunda yüzde 24 oy alan Macron bu sonuçlara göre oylarını yüzde 3 artırırken, ilk turda yüzde 20 oy alan Le Pen yüzde 9 bir artış yakalayarak yükselişini gözler önüne serdi. En dramatik düşüş ise Melenchon cephesinde yaşandı. Sol görüşlü lider son sonuçlara göre yüzde 7 oy kaybetmiş durumda.

SEÇİM NE ZAMAN?

Fransa'da takvimde bir değişiklik yaşanmazsa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2022 yılı Nisan ayı içerisinde yapılması planlanıyor.