Macron'dan Azerbaycan'a karşı suçlama

Karabağ savaşı sona erdi ama Batı dünyasında sancısı devam ediyor. Savaşın başından bu yana Ermeni tezlerini destekleyen Batı ülkeleri, savaştan sonra da müttefiklerinin yaptığı açıklamaları koşulsuz şartsız kabul etmeye devam ediyor.

Bu konuda son örnek Fransa'dan geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermenistan'ın ortaya attığı Azerbaycan'ın toprak işgal ettiği iddialarına karşı bir mesaj paylaştı.

AZERBAYCAN'A İŞGAL SUÇLAMASI

Ermenistan Savunma Bakanılğı yaptığı açıklamada, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin Ermenistan topraklarına asker sokmakla suçlamıştı.

Ermeniler, Vardenis ve Sisian bölgelerinin Azerbaycan tarafından işgal edilmek istendiğini açıklamıştı.

Erivan yönetiminin Bakü'ye işgal tartışması için uluslararası dava açmaya hazırlandığı iddia edilmişti.

MACRON'DAN ERMENİSTAN'A DESTEK

Tüm bu tartışmalar devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan sürpriz bir tweet geldi. Macron resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada Azerbaycan'ı geri çekilmek için uyararak "Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Ermenistan topraklarına geçti. Derhal geri çekilmeliler. Ermeni halkı için yineliyorum: Fransa sizinle dayanışma içinde ve öyle olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN REDDEDİYOR

Azerbaycan'dan söz konusu iddialara cevap gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın kendi topraklarında sınırlarını korumak için faaliyette olduğu, Ermenistan-Azerbaycan arasında her iki tarafın da kabul ettiği sınır hattı boyunca çalışmalar yaptıklarını ve Ermenistan topraklarında asker bulundurmadıklarını açıkladı.

28 YILLIK İŞGALİN ÖZETİ

AGİT Minsk grubunun üç üyesinden biri olan Fransa'nın bu açıklamaları 28 yıl işgal altında kalan Karabağ'ın neden işgalden kurtarılamadığının özeti gibi bir açıklama oldu.

Macron'un yaptığı çıkış Fransa'nın aslında tarafsız olmadığını, Ermenistan'a karşı Azerbaycan'ı masada oyalama taktiği güttüğünün en iyi kanıtı olarak değerlendiriliyor.