Merkel'den Macron'a Türkiye itirafı

Türkiye'nin 2002'den bugüne dış politikada yaptığı hamleler meyvelerini vermeye başlamış durumda. Libya, Karabağ ve Suriye'de kazanımlar elde eden, Ukrayna başta olmaz üzere Doğu Avrupa'ya SİHA'lar ihraç edip Orta Asya ve Afrika'da söz sahibi ülkelerden biri olan Türkiye, Avrupa'nın başlıca sorunlarından biri olmaya başladı.

Bu konuyla ilgili Almanya'dan açıkça bir itiraf geldi.

24-25 Haziran’da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesi aralarında koordinasyon sağlamak için biraraya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda açıklama yapan Merkel, zirvede dış politika konularında Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin de ele alınacağını açıkladı. NATO Zirvesi'nde Macron ve kendisinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüşmeler yaptıklarını söyleyen Merkel, "Belirli konuları birlikte şekillendirmek istiyorsak birbirimize bağımlıyız." diyerek Türkiye'ye göç, Suriye ve Libya’nın geleceği konularında bağımlı olduklarını itiraf etti.

MACRON'DAN DOĞU AKDENİZ VURGUSU

Merkel'in ardından konuşan Macron ise Türkiye ile mart ayında mutabık kaldıkları şartları yeniden değerlendireceklerini belirtti. Macron, özellikle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çıkarları ile Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Kafkas bölgelerine ilişkin stratejik pozisyonları görüşeceklerini belirtti.