Nikol Paşinyan'dan Türkiye'ye zeytin dalı

Dağlık Karabağ'ın kaybedilmesi sonrası yeniden seçime giden ve 20 Haziran'da zafer kazanan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yeni hükümet programını açıkladı.

Programda Türkiye ile ilgili bir bölüm de paylaşan Paşinyan, "Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkiler bulunmaması, kapalı sınırlar, Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki 44 gün savaşa açıkça müdahil olması, bölgesel istikrarı ve barışı olumsuz etkiliyor. Ermenistan, Türkiye'yle ilişkileri ön koşulsuz olarak düzeltmeye her zaman hazırdır. Ermenistan, bugün de Türkiye'yle ilişkileri düzeltmeye yönelik çaba sarf etmeye hazır" dedi.

Paşinyan yaptığı açıklamada Türkiye ile ön koşul sunmadan görüşmeler yapmak ve ilişkileri tamir etmek istediklerini belirtti.

LEVON TER-PETROSYAN DA BARIŞ İSTİYORDU

Hatırlanacağı üzere Ermenistan'ın 1. Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan da Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini söylemişti. Ancak Ermeni milliyetçilerin muhalefeti ve Dağlık Karabağ'ın işgali sonrası bu fikrini hayata geçirememişti.

Hatta Petrosyon, 2017 yılında yaptığı bir konuşmada Karabağ topraklarının Azerbaycan'a edilmesi gerektiğini belirterek, sanki bugünleri görüyor gibi, "Toprakların iadesi konusu bizlere ya da Azerbaycan'a bağlı bir konu değil. Bunu gönüllü olarak yapmazsak, birgün bu topraklar bizden yaptırımlarla alınacak" ifadelerini kullanmıştı.