NYT'nin makalesi: ABD'nin boşluğunu Çin dolduracak

ABD'nin çekilme kararının ardından Taliban'ın çok kısa bir sürede Afganistan'a hakim olmasının yankıları dış basında sürüyor.

Taliban iktidarı sonrası Afganistan ile ilişkilerin nasıl seyredeceğini birçok ülke tartışırken konuyla ilgili ABD'nin ünlü gazetelerinden New York Times'ta çarpıcı bir makale yayınlandı.

Çin Halk Cumhuriyeti ordusunun uluslararası güvenlik konusundaki stratejik düşüncesi alanında uzman Zhou Bo'nun yazdığı makalede Çin'in Afganistan'daki güç boşluğunu doldurmaya hazırlandığı ifade edildi.

Makalede, Çin'in ABD'nin ardından oluşan boşluk konusunda istekli olduğu "Ancak Çin ileriye bakıyor" ifadesiyle belirtildi.

Çin'in Taliban'ı tanımadığı ancak Afgan halkının geleceğine bağımsız olarak belirleme hakkına saygı duyduğunu belirten açıklamasına değinilen makalede "Buradaki mesaj açık: Pekin, Taliban ile daha yakın bir ilişki geliştirme konusunda çok az endişe duyuyor ve ABD tarafından neredeyse tamamen terk edilmiş bir Afganistan'da kendisini en etkili dış oyuncu olarak göstermeye hazır." ifadelerine yer verildi.

Pekin yönetiminin "siyasi tarafsızlık ve ekonomik yatırım" vaatleriyle Taliban'ın ihtiyaçlarına cevap verebileceği belirtilen yazıda "Afganistan'a gelince, Çin'in en çok istediği şeye sahip: Altyapı, endüstri inşası fırsatları ve 1 trilyon dolarlık lityum, demir, bakır ve kobalt gibi kritik endüstriyel metaller dahil, el değmemiş maden yataklarına erişim. Çinli şirketler, karşılığını alabileceklerini görürlerse daha az istikrarlı ülkelere yatırım yapma konusunda ünlüdür. Her zaman bu kadar sorunsuz olmaz ama Çin sabırlı." sözleriyle Çin'in amacı vurgulandı.