ABD'den PKK'ya milyon dolarlar akacak

Suriye iç savaşını fırsat bilip Türkiye aleyhine bölgede faaliyetler yürüten ABD, terör örgütü PKK'yla işbirliği yapabilmek için yine DEAŞ bahanesine sığındı.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'ye gönderdiği federal bütçe talebinde 2022 yılı savunma harcamaları için 715 milyar dolar istedi.

Biden’ın Geçici Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi doğrultusunda hazırlanan savunma bütçesinin geçtiğimiz yılın bütçesinden 11,3 milyar dolar daha fazla olduğu açıklandı.

2020 yılı savunma bütçesindeki 18,6 milyar dolar tutarındaki “Acil Eklentiler” paketi baz alınmazsa, bu bütçe son 5 yılın en yüksek savunma harcamaları bütçesi olacak.

PKK'YA 177 MİLYON DOLAR

Bütçede en çok dikkat çeken harcama kalemi DEAŞ ile mücadelede kullanılacağı yazılan eğit-donat programı oldu. En son Deyr Ez Zor'da yok edilen DEAŞ için 522 milyon dolar fon ayrılması dikkat çekti.

Bütçeden talep edilen 522 milyon doların 345 milyon dolarlık kısmı Irak Güvenlik Güçlerine ayrılırken 177 milyon dolarlık kısmının YPG/PKK terör örgütünün de içinde bulunduğu “Taramadan Geçirilmiş Suriyeli Grup ve Kişiler” için ayrıldığı belirtildi.

Ayrıca, Suriye'nin komşularının sınır güvenliği için 150 milyon doları Ürdün'e, 220 milyon doları ise diğer ülkelere sağlanmak üzere 370 milyon dolar fon ayrıldı.