Putin'den çarpıcı Afgan göçmenler çıkışı

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele almasının ardından koalisyon güçleriyle işbirliği yapan Afganların geleceği belirsizliğini koruyor.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler kendileriyle işbirliği yapan bu kişilerin üçüncü dünya ülkelerine yerleştirilmesini isterken bu ülkelerden biri olarak da Rusya ve Orta Asya ülkeleri gösteriliyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu fikre şiddetle karşı çıktı. Afganistan'daki son durumu değerlendiren Putin, militanların sığınmacı görünümünde ülkesine girmesine karşı çıktığını açıkladı.

Rusya'nın güvenliğinin Afganistan'daki durumla doğrudan ilişkili olduğunu ifade eden Putin, bu ülkede barışın tesis edilmesi için Batılı ülkelerle istişarelerde bulunduklarını açıkladı.

ORTA ASYA ÜLKELERİNE YERLEŞTİRİLMELERİNE KARŞI ÇIKTI

Batılı güçlerin Afgan göçmenleri ABD ve Avrupa'ya vize alana kadar Orta Asya ülkelerine yerleştirme fikrine itiraz eden Putin, bunu aşağılayıcı olarak nitelendirirken "Bu ülkelere vizesiz gönderebiliyoruz ama vizesiz almak istemiyoruz. Sorunu çözmek için tek kelimeyle onur kırıcı bir yaklaşım. Ülkemizde mülteci kisvesi altında militanların ortaya çıkmasını istemiyoruz." dedi.

LAVROV'DAN ORTA ASYA MESAJI

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Orta Asya'daki müttefiklerini güvenliğini koruyacaklarını işaret ederek Taliban'ın eylemlerinin önemli olduğunu belirtti.