Putin ABD'ye açık tehditler savurdu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenlerin anıldığı 'Zafer' komitesi toplantısına video konferansla katıldı.

Sıklıkla ülkesine gelecek saldırılarla ilgili çok sert cevaplar vereceklerini vurgulayan Putin, bu kez başta ABD olmak üzere düşmanlarına tehditlerde bulundu.

Putin, "dünyanın en büyük ülkesi" olarak adlandırdığı ülkesini dışarıdan gelmesi muhtemel tehditlerden ve parçalama hayallerinden beyhude olacağını vurgulayarak, “Herkes bizi ısırmaya, ısırdığı yerden bir parça koparmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Rus lider ülkesini tehdit edecek olanların akıbeti için, “Bizi ısıranın, bize bulaşanın dişlerini dökeriz” dedi.

Putin, Rusya'nın neden tehdit altında olduğuna dair de kritik açıklamalarda bulundu. Başkan Putin'e göre, ülkesinin yüzölçümü ve özellikle Sibirya başta olmak üzere sahip olduğu kereste, değerli mineraller ve enerji rezervleri gibi pek çok değerli zenginliklerin dış güçlerin ilgisini çekmesi ülkeyi tehdit altında tutuyor.

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın Sibirya'nın doğal kaynaklarına Rusya'nın tek başına sahip olmaması gerektiğine dair açıklamasına da atıfta bulunan Putin, ABD'nin Sibirya'ya olan ilgisinin farkında olduklarını açıkça söyledi.