Putin'den NATO'ya: Bizi çocuk gibi kandırdılar!

Dün gerçekleştirilen NATO görüşmelerinde dünyanın merakla beklediği konulardan biri de Ukrayna'nın geleceğinin nasıl şekilleneceği sorusuydu. Rusya'ya tarafından Kırım ile Donbass bölgeleri işgal altında bulunan Doğu Avrupa ülkesinin NATO'ya kabul edilip edilmeyeceği merakla bekleniyordu. Zira Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamalarda, Ukrayna'nın NATO'ya kabulünün Rusya'nın kırmızı çizgisi olduğunu söylemiş ve bu kararın savaş anlamına geleceğini söylemişti.

Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üye olarak kabul edileceğini doğruladığını açıkladı.

NBC kanalında Kim Simmons'ın sorularını cevaplayan Putin çok sert açıklamalar yaptı. NATO'nun askeri bloğunun Doğu Avrupa yönündeki iki dalga halinde gerçekleştiğini hatırlatan Putin'e muhabirin "Genişlemeyeceği vaadi nerede yazılmış?" sözleriyle itiraz etmesi üzerine Rus lider, "Aferin size! Haklısınız, bizi çocuk gibi kandırdılar. Her şeyi kağıda dökmek lazım" sözleriyle tepki gösterdi.

NATO'nun ittifakını giderek genişleterek Rus sınırına doğru gelmesini sorgulayan Putin, Rusya'nın saldırgan gibi gösterildiğini ancak Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Avrupa ve ABD için tehdit oluşturmadığını vurguladı.

Ayrıca Putin, NATO'nin siber alandaki ataklarının da dikkatlerini çektiğini belirterek “NATO, siber alanı savaş meydanı ilan ettiyse bir şeyler planladığı, bir şeyler hazırladıkları anlamına geliyor. Elbette bu durum bizi endişelendirmiyor olamaz.” ifadelerini kullandı.