Ruslardan hükümete Türkiye baskısı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Nisan ayı ortasında Türkiye ile uçuşları askıya alan Rusya'ya bu karar pahalıya patladı. 1 Haziran'da dolacak uçuş yasağı süresi öncesi Rus halkı sosyal medya üzerinden hükümete Türkiye yasaklarının kaldırılması için baskıda bulunuyor.

Rusya Turizm İşletmeleri Derneği ve Turizm Federasyonu Başkanı Andrey Fyodorov, tepkilere katılarak Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ve Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova’ya bir dilekçe gönderdi.

Dilekçede, başta Türkiye olmak üzere popüler ülkelere uçuş kısıtlamalarının kaldırılması ve tur satışı yapılabilmesine yeniden izin verilmesi istendi.

Ayrıca, Türkiye'ye turizm yolculuklarının yasaklandığı şu günlerde, zorunlu tatil merkezi haline gelen Kırım ile ilgili şikayetler de Rus basınında yer almaya başladı.

Hizmet kalitesinin düşüp fiyatların tavan yapması sonrası yerli turistler sosyal medya hesaplarından adeta isyan bayrağı açtı. Türkiye'de hem ucuz hem kaliteli tatil yapabildiklerini söyleyen Ruslar, hükümetten bir an evvel 1 Haziran'da Türkiye'ye uçuş serbestliğinin getirilmesini talep ediyor.