Rusya'dan Türkiye'ye Kırım tehdidi

Türkiye ve Rusya arasında tansiyon tekrar yükseleceğe benziyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Kırım ile ilgili yaptığı son açıklamaya Kremlin yönetiminden cevap geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Vladimirovna Zaharova, Kırım Tatar sürgününün 77. yıl dönümünde açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na sert bir yanıt verdi.

Türkiye'nin geçmişte uluslararası kuruluşların Ukrayna'ya Kırım ile ilgil şikayetlerine karşı kayıtsız kaldığını belirten Zaharova, bugün Türk hükümetinin bu hassasiyetinin konjonktürel olduğunu iddia etti.

Türkiye'nin etnik azınlıklarla ilgili sorunları olduğunu söyleyen sözcü, "Türkiye'de etnik, dilsel ve dini nitelikli çözülmemiş sorunlar var. Ankara'yla etkileşim kurabileceğimiz ve ortak çabalar sergileyebileceğimiz çok sayıda konu, sorun ve alan mevcut. Bu tür etkileşimde deneyim sahibiyiz, gelin bunu kullanalım ve bu tür şeylerle uğraşmayalım." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu tutumuna devam etmesi halinde, içişlerine karışmaktan geri durmayacaklarını açıkça belirten Zaharova, "Biz bunu yapmak istemiyoruz, bu nedenle Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın bizi duyacağını umuyorum. Türk siyasetçilerin, etnik faktörü, en başta etnik grupların çıkarlarına darbe vuran jeopolitik oyun aracı olarak kullanmaktan vazgeçme zamanı çoktan geldi." dedi.