Suriye'de komedi seçimini Esad kazandı

On yılı aşkın süredir devam eden Suriye iç savaşının ve milyonlarca mültecinin baş müsebbibi Beşar Esad kontrolü altında olan yerlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi düzenledi.

Şam rejiminin kontrolü altında bulunan yerlerde yapılan seçimde mevcut Cumhurbaşkanı Beşar Esad, toplam oyların yüzde 95,1'ini alarak rejimin Cumhurbaşkanı seçildi. Böylelikle Esad dördücü kez Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı.

Meclis Başkanı Hammuda Sabbağ yaptığı açıklamada seçime katılımın yüzde 78,6 olduğunu ve 14 milyon Suriye vatandaşının oy kullandığını açıkladı.

Diğer adaylardan eski kabine bakan yardımcısı Abdullah Sallum Abdullah yüzde 1,5 oy alırken muhalefet partisi lideri Mahmud Ahmed Mari yüzde 3,3 oy aldı.

Beşar Esad, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda seçmenlere teşekkür ederken ‘’Suriye'nin çocuklarının ve gençlerinin geleceği için yarından itibaren umut inşa etmek ve Suriye'yi inşa etmek için çalışmalarımıza başlayalım’’ ifadelerini kullandı.

 Sonucun açıklanmasının ardından özellikle Suriye Alevilerinin ağırlıkta olduğu şehirlerde gün boyunca kutlamalar yapıldı.

Suriye'de komedi seçimini Esad kazandı