Arabistan Türk umrecileri kabul etmeyecek

Koronavirüs pandemisi kapsamında hac ibadetini yalnızca kendi vatandaşlarına açan Suudi Arabistan, umre ziyaretleri hakkında kararını verdi. Ancak son karar Türkiye'yi hiç memnun etmedi.

Pazartesi gününden itibaren yurtdışından günlük 60 bin olmak üzere aylık 2 milyon umre ziyaretçisin kabul edeceğini açıklayan Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı sürpriz bir karar imza attı. Bakanlık, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 ülkenin umrecilerinin ziyaretinin kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, konu hakkında açıklama yaparak Suudi yönetiminin Türkiye'nin de dahil olduğu 33 ülkeden ziyaretçi kabul etmeyeceğini ancak bu listenin daha sonra değişebileceğini ifade etti.

Diyanet'in açıklaması şu şekilde:

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın yarından itibaren umre ibadeti için yurt dışından ziyaretçi kabul edeceklerini duyurmasının ardından aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir.

Duyuruda umre ziyaretinde bulunacakların, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de ibadet edeceklerin Suudi Arabistan'da onaylı Kovid-19 aşılarını yaptırmalarının ön koşul olduğu belirtilmiştir. Ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine riayet edilerek günlük 60 bin, aylık ise yaklaşık 2 milyon umrecinin kabul edileceği kaydedilmiştir.

Bununla beraber hangi ülkelerden umreci kabul edileceği ve ülkelere kaç kişilik kontenjan verileceğinin ise ülkelerin vaka sayıları da göz önünde bulundurularak ilerleyen günlerde netleşeceği paylaşılmıştır.

Ancak şu an için Türkiye, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Pakistan, İran, Hindistan, Mısır, Lübnan’ın da bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyecek, bu listeler ilerleyen günlerde belli periyotlarla güncellenecektir.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğunda vatandaşlarımızla paylaşılacaktır.