Taliban başkent Kabil'e girmeye başladı

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin çekilme kararının ardından Afganistan hızla Taliban'ın egemenliği altına girmeye başladı. Ülkenin pekçok şehrini ele geçiren örgüt Kabil'e girmeye başladı.

Reuters'ın sınır geçişlerinde Taliban'ın kontrolü ele geçirdiğini duyurmasının ardından Afganistan İçişleri Bakanlığı, örgütün her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını bildirdi.

Taliban ise yaptığı açıklamada Kabil'de kenar mahallelere girmeye başladıklarını ancak merkez bölgeleri güç kullanarak ele geçirmeyeceğini belirterek bölgeden çekilecek olan koalisyon askerlerine ve bürokratlarına zaman tanıdı.

Öte yandan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin "Vatanı savunmaya devam edeceğim" sözlerine rağmen Taliban ülkede 27 vilayetin başkentini ele geçirmiş durumda. Son olarak Nangarhar eyaletinin başkenti ve Afgan hükümetinin kontrolündeki iki vilayetten biri olan Celalabad'ın tamamen düştüğü bildiriliyor.

ABD TAHLİYE ETMEYE BAŞLADI

Taliban'ın hızla ilerlemesi sonrası ABD de personelini ülkeden çıkarmak için hızlanmaya başladı. Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başlayan bir ABD'li yetkili, "Şu anda binadan ayrılan küçük bir grup insan var, personelin çoğunluğu ayrılmaya hazır bir şekilde bekliyor. Elçilik çalışmaya devam ediyor." dedi.

Ayrıca gelişmeler karşısında yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden ise ülkelerine yardımcı olan Afganlıların ülkeden çıkarılması için önce 3 bin olarak açıklanan gönderilecek asker sayısını 5 bine çıkardıklarını açıklarken Taliban'a uyarıda bulunarak "Doha'da bulunan Taliban temsilcilerine, Afganistan'daki ABD askerini ve görevimizi tehlikeye atacak herhangi bir eyleme girişmeleri durumunda hızlı ve güçlü bir askeri karşılık verileceğini ilettik." ifadelerini kullandı.