Taliban hükümeti: Afganistan değil Peştunistan

ABD'nin geri çekilmesinin ardından Afganistan'ı tümüyle ele geçiren Taliban, kesinleşen hakimiyetinin ardından yeni hükümetini açıkladı.

Devletin başına emir olarak Taliban lideri Hibetullah Ahunzade getirilirken, hükümetin başına başbakanlık görevinde bulunmak üzere Molla Hasan Ahund getirildi.

Molla Hasan'ın yardımcılarından birinin Taliban'ın siyasi ofisinin başında olan ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesine yönelik anlaşmayı imzalayan Molla Abdulgani Birader olması kararlaştırıldı.

Bir başka başbakan yardımcısı Abdusselam Hanefi olurken Molla Ömer'in oğlu Molla Muhammed Yakub savunma bakanı oldu.

ABD'nin terör örgütü ilan ettiği Hakkani örgütünün kurucusunun oğlu Siraceddin Hakkani ise içişleri bakanı oldu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, bu atamaların geçici bir süre için velaketen yapıldığını belirtirken bu hükümetin süresine dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

KABİNEDE 30 PEŞTUN VAR

Açıklanan kabine listesine göre yeni hükümette görev alacak isimlerin ezici bir çoğunluğunu Taliban'ın ana unsurunu teşkil eden Peştunlar oluşturuyor. Mücahid'in açıkladığı yeni kabineye göre 30 Peştun bakan bu hükümette görev alacak.

Daimi hükümetin daha kapsayıcı olması için çaba harcayacaklarını belirten Mücahid  Mücahid, "Bu kurumlara ülkenin farklı bölgelerinden isimlerin görevlendirilmesi yapılabilir. Bu kabine daimi değil ve kabinenin kapsayıcı olması için çabalar sürüyor. Bizim hükûmetimizde ayrıca bir konsey de olacak." dedi.

PEŞTUNLAR ÜLKENİN YÜZDE 40'INI OLUŞTURUYOR

Uluslararası araştırma kuruluşlarına ve ülke kaynaklarına göre Peştunlar ülke nüfusunun yüzde 40'ını oluşturuyor. Ülke nüfusunun büyük bir kısmını teşkil eden Türk kökenli gruplar için Başbakan yardımcılığı görevine atanan Özbek kökenli Abdusselam Hanefi dışında hiçbir Türk'ün görev almayacak olması büyük tepki çekti.