Taliban kazanırken Biden tatilde miydi?

Tüm dünya Taliban'ın birkaç günde tüm Afganistan'ı ele geçirmesinin şokunu yaşarken ülkeden çekilen ABD'de Başkan Joe Biden için muhalefeti kızdıran bir iddia ortaya atıldı.

Taliban ülkedeki iktidarı ele geçirdiği sırada hiçbir açıklama yapmayan Biden, geçtiğimiz hafta eşi Jill Biden ile beraber Delaware'denCamp David'e gitmek üzere Marine One helikopterine binerken fotoğraflanmıştı.

Bu fotoğrafın sosyal medyada tekrar yayılması üzerine Cumhuriyetçiler adeta ayağa kalktı. Eski ABD Başkanı Donald Trump, Biden'ın istifasını isterken partisi Beyaz Saray'ın böyle kritik bir konu hakkında hiçbir açıklama yapmamasını eleştirdi. Biden'ın liderlik yapamadığını söyleyen muhalefet, yönetimde bir lider eksiği olduğunu ve bunun utanç verici olduğunu yazdı.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Jim Jordan, Twitter'daki paylaşımında "Amerika krizde. Afganistan kaos yaşıyor. Joe Biden neden tatilde?" sorusunu sordu. Bu paylaşımının ardından Fox News'e katılan Jordan, "Yönetim, neden tek bir soru bile almıyor? Bunun adı utanç." dedi.

TOM COTTON'DAN TEPKİ

Senatör Tom Cotton da Biden'ın sessizliğine tepki gösterenler arasındaydı. "Joe Biden niçin saklanıyor?" diye soran Cotton, Başkan'ın bir an evvel ulusa sesleniş konuşması yapması gerektiğini söyledi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Cumhuriyetçilerden gelen yoğun tepkiler ve sosyal medyada Demokratların dahi bu tepkilere destek vermesi sonrası Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi.

Biden'ın fotoğrafının paylaşıldığı açıklamada, "Bu sabah, Başkan (Joe Biden) ve Başkan Yardımcısı (Kamala Harris), Afganistan'daki sivil personelimizin çekilmesiyle ilgili gelişmeleri öğrenmek için ulusal güvenlik ekipleri ve üst düzey yetkililerle bir araya geldi." ifadeleri kullanıldı.