Trump sosyal medya yasağı istedi

Nijerya, Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin yaptığı paylaşımı önce silen ardından da hesabını askıya alan Twitter'ı ülkede yasakladığını açıklamıştı. Bu kararın ardından dünya kamuoyunda dijital faşizm tartışmaları yeniden alevlendi. Sosyal medya platformlarının politik görüşlerine uymayan kişilerin hesaplarını hiçbir hesap vermeden kapatmaları, belirli konularda paylaşım yapılmasını yasaklaması dünya çapında tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Bu tartışmalara Başkanlık seçimleri sırasında paylaşımları silinen yada yaptığı paylaşımlara etkileşim yasağı getirilen ardından yaşanan Kongre baskınında azmettirici olduğu gerekçesiyle tüm sosyal medya hesapları kapatılan eski ABD Başkanı Donald Trump da katıldı.

Trump yaptığı açıklamada Nijerya hükümetine tam destek verdi. Devlet başkanlarını yasaklayan Twitter'ı yasaklamanın doğru bir karar olduğunu söyleyen Trump, "Daha fazla ülke, özgür ve açık konuşma hakkına izin vermediği için Twitter ve Facebook'u yasaklamalı; herkesin sesi duyulmalı." dedi.

Hesapları süresiz olarak askıya alınan ve yeni hesap açılmasına izin verilmeyen Trump'a karşı sosyal medya platformlarının nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor.