Tunus'ta Cumhurbaşkanı darbe yaptı

Bir türlü istikrara kavuşmayan Kuzey Afrika bölgesinde bir kriz daha yaşandı. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ülkede pekçok kurumu feshederek darbe yaptığını açıkladı.

Kays Said yaptığı açıklamada ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü şartlar sebebiyle Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekili dokunulmazlıklarını askıya aldığını, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve yeni bir Başbakan atayacağını açıkladı.

Askeri komuta kademesi ve güvenlik güçleriyle bir toplantı yapan Said, "Tunus'un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini" ifade etti. Ayrıca yaptığı açıklamada ülke içerisinde belirli bölgelerde bazı grupların iç savaş çıkarmak için para topladığını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Said, birkaç ay önce almaları gerektiğini belirttiği bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptıkları istişareler neticesinde verdiğini söyledi.

HALKI TEHDİT ETTİ

Darbeye karşı halkın direnmemesini isteyen Said, "Silaha sığınmaya çalışanları uyarıyorum, devlete baş kaldıran hiç kimseye sessiz kalmayacağız. Bir tek kursun sıkan olursa askeri ve emniyet güçlerimizin kurşun yağmuruyla karşılaşacaktır." sözlerini sarf etti.