Türkiye ve Yunanistan'dan aşı anlaşması

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti. Mevkidaşı Nikos Dendias ile birçok konu hakkında görüşen Çavuşoğlu, toplantı sonrası ortak basın toplantısına katıldı.

İlk konuşmacı olan Dendias, Türkiye ile sadece ikili ilişkileri değil Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri konusunu da konuştuklarını açıkladı. Türkiye ile birçok konuda fikir ayrılıkları yaşadıklarını açıkça söyleyen Yunan Bakan, bugün bir anlaşmanın ilkini gerçekleştirdiklerini ve bu normalleşme kararlılığını sürdürmek istediklerini belirtti.

Türkiye ile ekonomik iş birliği programı listesinde anlaşma sağladıklarını söyleyen Dendias, koronavirüs aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması konusunda da anlaşmaya vardıklarını ifade etti. Bu anlaşmaya göre, aşı olmuş ya da test sonuçları negatif olan her iki ülke vatandaşları da karşılıklı olarak seyahat edebilecekler.

Mevkidaşından sonra söz alan Çavuşoğlu anlaşmayı doğruladı. Dışişleri Bakanı ayrıca Yunanistan ile 25 maddede ilke olarak görüş birliğine varıldığını ulaştırmadan enerjiye, turizmden çevre, ticaret ve daha birçok sektör dahil olmak üzere geniş bir yelpazede işbirliği için biraraya geleceklerini söyledi.