Türkiye'nin İHA atılımı İsviçre'de haber oldu

Türkiye'nin insansız hava araçları teknolojisinde ulaştığı seviye dünyada haber kanallarının ve gazetelerin ilgisini süslemeye devam ediyor. Libya, Suriye, Irak ve Karabağ'da elde edilen askeri başarılar özellikle Avrupa ülkelerinde büyük bir ilgiye neden olmuş durumda.

İsviçreli SRF kanalı, "Ankara'nın İHA gücüne yükselişi" başlıklı haberinde, "Herkes 'Türk mucize silahını' istiyor." ifadelerini kullandı.

Polonya'nın ansızın yaptığı bir açıklamayla Türkiye'den 24 adeta Bayraktar TB2 İHA'larından satın aldığını yazan gazete, bu alımla beraber Polonya'nın Rusya sınırını korumak için güvenliğini güçlendirdiğini yazdı.

Kanal, Ankara'nın NATO'dak ikinci büyük konvansiyonel askeri güç olmakla kalmayıp dünyanın üçüncü büyük İHA gücü olma yolunda ilerlediğini aktardı.

"Batı, özellikle Türkiye'nin NATO'nun gelecekteki askeri stratejilerine İHA'ların ne şekilde dahil edilmesi gerektiğini dikte etmesini istemiyor." sözleriyle aktarılan haberde Batı'nın Türkiye'nin İHA teknolojisinin gelişimini hiçbir dış kaynağa dayanmadan başarıyla büyütmesini "ürpererek izlediği" belirtildi.

Türkiye'nin SİHA üretimindeki gelişen rolüne yalnızca ABD'nin endişeyle bakmadığını belirten haberde, İsrail, Çin ve Rusya'nın da gelişmeleri endişeyle takip ettiği ifade edildi.

Ayrıca İHA'ları bekleyen ülkelerin listesinin giderek uzadığı belirtilen haberde, "İHA'ları bekleyen ülkelerin listesi giderek uzuyor: Fas'tan Tunus'a, Katar ve Suudi Arabistan'a, Kuzey Afrika'nın yarısı ve Arap ülkelerinin yarısı, müttefik veya siyasi muhalif olmalarına bakılmaksızın Türkiye'de üretilen askeri teknolojiyi stoklamak istiyor. Tek başına Türk mucizesi silaha duyulan arzu, birleştiriyor." ifadeleri kullanıldı.