Alman kanalında İsrail'i eleştirmek yasaklandı

Terör devleti İsrail'in Filistin'e uyguladığı sistematik soykırım ve sürgün politikasına karşı Batı dünyası gözünü kulağını kapatmaya devam ediyor.

Batılı liderlerin İsrail'i açıkça destekleyen ve saldırılarını "meşru müdafaa hakkı" olarak niteleyen açıklamalarına Batı basını da destek vermeye başladı.

Almanya'nın uluslararası medya kuruluşu Deutsche Welle'de editörler İsrail'e yönelik eleştirel habercilik yapmamaları konusunda açıkça uyarıldı.

İSRAİL'İ ELEŞTİRMEK YASAKLANDI

DW Yayın Kurulu tarafından çalışanlara gönderilen uyarı metninde, muhabirlere ve editörlere İsrail'in saldırılarını "ırkçı politika" olarak adlandırmamaları konusunda uyarıda bulunuldu. Ayrıca Filistinlilerin uğradığı zulmü yönelik haberlerin yapılması yasaklandı.

Bazı çalışanlar tarafından tepkiyle karşılanıp sosyal medyaya servis edilen metne göre, Almanların Yahudilere olan soykırım mirasının ve ülkenin İsrail devletine olan özel sorumluluğunun ülkenin dış politikasında başat faktörlerden olduğuna vurgu yapıldı.

DW'nin çalışanlarına gönderdiği notta İsrail'i eleştirmenin antisemitizm olarak görüldüğü için yasaklandığı, bu sebeple muhabir ve editörlerden İsrail hakkında apartheid (ırkçı) rejim olarak bahsedilemeyeceği, sömürgeciliğe gönderme yapılamayacağı uyarısında bulunuldu.