Biden'ın yerine Hillary Clinton aday olabilir

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldiği günden bugüne kadar kan kaybetmeye devam ediyor. Gerek ekonomi gerekse dış politikada yaşanan başarısızlıklar, en son olarak Afganistan hezimetindeki başarısız sınavı sonrası Başkan Biden'ın koltuğu sallanmaya başladı.

Son yapılan anketlerde halk tarafından görev onayı dip seviyelere ulaşan Biden'ın yeniden başkan adayı olamayabileceği ABD basınında konuşulmaya başlandı.

Wall Street Journal gazetesi yaptığı haberde, Demokratlar'ın lider değiştirebileceğini iddia etti. 79 yaşındaki Biden'ın ilerleyen yaşı ve halk desteğinin azalmakta olduğunu yazan gazete, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in de beklendiği kadar popülariteye ulaşamadığına dikkat çekti.

Biden ile ilgili tüm planları alt üst olan Demokratlar'ın yeni başkan adayının Hillary Clinton olduğunu ve partiye liderlik edebileceğini yazan gazete, eski Dışişleri bakanı ve başkan adayının bu konuda avantajlı pozisyonda olduğunu yazdı.

Clinton'un Biden'dan daha genç ve deneyimli bir ulusal figür olduğunu yazan WSJ, 2022 ara seçimlerinde Kongre'de Demokratlar'ın çoğunluğu kaybetmeleri halinde eski başkan adayının yeniden adaylık için devreye girebileceğini belirtti. 

WSJ haberin devamında "Demokratlar 2024'te başkanlığı kazanmak için mücadele şansı istiyorlarsa, Clinton muhtemelen en iyi seçenek." ifadelerine yer verdi.