Türk SİHA'ları Yunanistan ekonomisine zarar veriyor

Türkiye'nin hava savunmasında atağa geçtiği ve dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline geldiği İnsansız Hava Aracı teknolojisindeki başarısı Yunanistan'ı korkutmayı sürdürüyor. Yunan basını son haberinde bu başarının Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne olan zararını yazdı.

Yunanistan'ın Ta Nea gazetesi "Türkiye, Yunan Hava Kuvvetleri'ne yeni bir tür baskı yapıyor ve bu tamamen masrafsız." kelimeleriyle duyurduğu haberinde, Türkiye'nin Ege denizinde Yunan hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti. Bu ihlalin Yunan hava savunmasına olan maliyetini yazan gazede, Hava Kuvvetleri'nin 19 Ekim'den bu yana 15 kez, SİHA'lara karşı koymak için uçmak zorunda kaldığını belirtti.

SİHA'ları hav sahasından çıkarmak için savaş uçaklarının kullanılmasının maliyetine vurgu yapan haberde, savaş uçaklarının uçmasının yüksek tutarlarda yakıt giderine değinildi. SİHA'ların ise hem üretiminin hem de uçuş maliyetinin daha düşük olduğu değerlendirilen haberde Türkiye'nin Yunanistan'a "masrafsız baskı" yaptığı belirtildi.

Atina'nın, "Ege'de daha fazla Türk SİHA'larının havalanabileceğine" dair endişeler taşıdığı belirtilen haberde, bu durumun askeri yetkililerce değerlendirildiği aktarıldı.