Yunanistan apar topar Filistin'e koştu

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Türkiye’nin Filistin ile münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması yapması önerisi Yunanistan'da tozu dumana kattı. Mısır ile Türkiye'nin yakınlaşması sonrası bir kalesini kaybeden Yunanistan, Filistin ile Türkiye arasında imzalanması önerilen MEB anlaşması sonrası büyük bir telaşa kapıldı.

Yaycı'nın Filistin ve Türkiye arasındaki Libya modelini baz alan anlaşma önerisi sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, önerinin Yeni Şafak gazetesinde yayınlanmasının ertesi günü İsrail ve Filistin'e gitti.

DENDİAS'A FİLİSTİN'DEN TEPKİ

Yaycı'nın önerisin yayınlandığı gün Filistin’in Atina Büyükelçisi Maruan Tumbasi ile görüşen Dendias, İsrail'in tarafını desteklediği için tepkiyle karşılaştı. Ertesi gün İsrail ve Filistin'e ziyaretlerde bulunan Dendias, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad al Maliki tarafından Atina'nın İsrail'e destek tutumundan dolayı görüşmeyi reddetti.

Ardından İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ile görüşen Yunan Bakan, Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye ile bir görüşme gerçekleştirdi.