Bilim insanlarından delta varyantı cevabı

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkıp tüm dünya hayatını alt üst eden koronavirüs (Covid-19) mutasyonlar geçirmeye başladı. Artık virüsün ilk çıktığı 2020 yılı ile şimdiki arasında büyük bir fark var.

Birçok mutant sonrası dünyada en çok merak edilen soru yeni varyantların diğerine göre daha tehlikeli olup olmadığı sorusu...

Hindistan Sağlık Bakanlığı, AY.1 olarak da adlandırılan Delta Plus varyantının diğer varyantlara göre daha kolay yayılım gösterdiğini, akciğer hücrelerine daha kolay bağlandığını ve antikor tedavisine direnç gösterdiğini açıkladı.

BBC'de yer alan habere göre, Hintli doktorların iddia ettiği kriterlerden herhangi biri için kanıt ortaya çıkarılırsa bu varyant "endişe varyantı" olarak sınıflandırılacak.

Ancak Delta Plus'ın "endişe varyantı" olarak sınıflandırılmasını inceleyen kimi virologlar, bu iddialara yönelik olarak şuanda ellerinde herhangi bir veri olmadığını açıkladı.

Virolog Dr. Gagandeep Kang, yeni varyant için ileri sürülen iddiaları doğrulayacak bir verinin ellerinde olmadığını, bu varyantın endişe verecek türden olup olmadığını öğrenmek için biyolojik ve klinik bilgilere gereksinim olduğunu açıkladı.