Bilim Kurulu karantina süresini uzattı

Türkiye koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında bir yandan aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken diğer yandan da mevcut vakalara yönelik olarak tedbirlerini sürdürüyor. Nüfusu aşılama çalışmaları bitene kadar ihtiyatlı davranmaya özen gösteren ülkede son zamanlarda en çok çekinilen konu virüsün yeni varyantları oldu.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca hazırlanan 'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi'nde güncellemeler yapıldı.

Yeni rehberlik çalışmasında, karantina süresi 10 günden 14 güne uzatıldı. Daha önce 7. günün sonunda testi negatif çıkanların karantinası sona eriyordu.

Yeni rehberle birlikte test bekleme süresi 10 güne yükseltildi. Varyant tanısı konulduğunda ise karantina süresi 14 gün olarak belirlendi. Test sonucu negatif çıksa dahi bu durumun değişmemesi kararı alındı.

AŞILILAR DA 14 GÜN BEKLEYECEK

Yeni rehberde aşılılarla ilgili de düzenlemeler var. Önceden temaslı olsalar dahi karantinaya girmeyen aşı vatandaşlar artık yakın temaslı olurlarsa 14 gün karantina bekleme süresine tabi olacaklar.

Bu kararda yoğun bakım servislerinde yatan kişilerin yarısının aşılı olmasının yattığı öğrenildi.