BioNTech karşı üçüncü doz için başvuracak

Koronavirüs pandemisine karşı aşı bulan dünya hızla aşılama çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda pekçok ülke aşılarını çıkardı, çıkarmaya devam ediyor.

Ancak dünyayı yakın zamanda bekleyen en büyük sıkıntı virüsün geçirdiği mutasyonlar sonucu oluşan yeni varyantlar. Hindistan kökenli Delta varyantına karşı aşıların etkililiği soru işareti oluşturmuştu ancak İsrail'de yapılan araştırma neticesinde aşının bu varyanta karşı yüzde 70 oranında etkili olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırma sonrası Pfizer-BioNTech yetkilileri harekete geçti. Şirket, ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurda bulunmaya hazırlanıyor.

Pfizer’dan Assoicated Press’e yapılan açıklamada, şirketin salgına karşı bağışıklığı kuvvetlendirmek ve varyantların yayılımını durdurmak maksadıyla üçüncü doz aşılama yapılması onayı için FDA’ya izin başvurusu yapacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada, mevcut aşının Delta varyantına karşı güncellendiği ve ikinci dozun ardından 12 ay içerisinde üçüncü dozun yapılması halinde aşının yeni varyantalara karşı korumada etkili olacağı ifade edildi.