BioNTech koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı?

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alıp hayatı felç eden koronavirüs pandemisi ile mücadele tüm hızıyla sürüyor. Bulunan aşılar sonrası aşılama çalışmaları hız kazanmış durumda.

Ancak devam eden aşılama çalışmaları birçok kişinin aklına bazı şüpheleri getiriyor. Bunlardan biri de mRNA koronavirüs aşılarının sperm kalitesine etkisi ve kısırlık yapıp yapmadığı sorusuydu. Bilim insanları bu sorunun yanıtı verdi.

Jama Network tarafından bu konuyla ilgili bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırma için 25 ile 31 yaş arasındaki 45 erkekten sperm örneği tedarik edildi ve bu erkeklere daha önce herhangi bir rahatsızlıkları olup olmadıklarıyla ilgili testler uygulandı.

Araştırmada ilk örnekler, mRNA koronavirüs aşılarından önce alınırken, ikinci örnekler ise aşılamadan 70 gün sonra alındı.

Yapılan araştırma neticesinde, Moderna ve BioNTech araştırmada örnekleri alınan hiçbir erkeğin sperm sayısının ve kalitesinin azalmadığı ortaya çıktı. Araştırmacılar sperm sayısında hiçbir değişim gözlemlememelerine rağmen yine de daha büyük bir örneklem üzerinde çalışma yapmak istediklerini bildirdi.

KORONAVİRÜS SPERMİ ETKİLİYOR

mRNA aşılarının sperm sayısını ve kalitesini etkilememesine rağmen geçtiğimiz Ocak ayında yapılan bir çalışmaya göre, koronavirüs etkiliyor.

Yapılan çalışmaya göre, koronavirüs kapmamış sağlıklı erkeklerle kıyaslandığında, virüslü erkeklere ait sperm hücrelerinde iltihaplanma ve oksidatif streste önemli bir yükseliş gözlemlendi.