Çin'den Türkiye'ye aşı lisansı

Türkiye koronavirüs pandemisi ile mücadelesini sürdürüyor. Salgını kontrol altına almak için bir yandan tam kapanma tedbirleri uygulayan ülke, diğer taraftan aşı çalışmalarına hız vermiş durumda. Sadece Avrupa'dan gelen aşılara bağımlı kalmak istemeyen, başka ülkelerle de bu konuda iletişimde olan ülke, Rusya'nın Sputnik V aşısından sonra bir aşıyı daha üretme izni almayı başardı. Çin Halk Cumhuriyeti, Sinovac koronavirüs aşısı için Türkiye'ye üretim lisansı izni verdiklerini duyurdu.

Sinovac CEO’su Yin Weidong, Bloomberg gazetesiyle yaptığı röportajda 5 ülkeye aşı üretim lisansı verdiklerini duyurdu. Weidong; Türkiye, Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır'a lisans verdiklerini açıkladı.

Şu ana kadar yaşadıkları en büyük sorunun dünyadan gelen yüksek talebi nasıl karşılayacakları olduğunu belirten Weidong, Türkiye'ye şimdiye değin 20 milyon doz aşı gönderdiklerini ancak bu sayının yine de yeterli olmadığının farkında olduklarını açıkladı.

Weidong, hem aşılamaların daha da hızlanması hem de talebe yetişemedikleri için 5 ülkeye üretim lisansı verdiklerini ve bu ülkelerin  Türkiye, Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır olduğunu açıkladı.