Delta varyantına karşı 2 doz aşı yeterli mi?

Hindistan'da ortaya çıkan ve dünyaya giderek yayılan Delta varyantına karşı soru işaretli sürüyor. Halihazırdaki aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmadığı birçok insan tarafından merak ediliyor.

CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in 5N1K programına konuk olan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara bu sorulara yanıt verdi.

Aşıların Delta varyantı üzerindeki etkililiğini anlatan Kara, 2 doz aşılıysak, Delta'ya karşı korunuyoruz demektir. Korunuyoruz derken şöyle açıklayalım, aşılar Delta'da hastaneye başvuracak kadar ağır olmasını ya da kayıpları önleyecek kadar önemli" ifadelerini kullandı.

İki doz aşının kayıpları ve yoğun bakıma gitmeyi önlediğini belirten Kara, BioNTech aşısı için Delta varyantına karşı koruyuculuk yüzde 67. Yani aşı olanların bazılarında Delta varyantı ile boğaz ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bugün delta varyantı, başka gün başka bir varyant olacağını düşünerek kişiler arasındaki mesafeye çok dikkat ettirmeliyiz ve kapalı alanlarda maskeye dikkat etmeliyiz." sözlerini sarf etti.

Ayrıca Prof. Dr. Ateş Kara vatandaşları Delta varyantının daha çabuk yayıldığı konusunda uyararak şu bilgileri verdi: "Delta varyantı enfekte olan kişiden çok daha fazla sayıda atılıyor. Eski virüs ile 10 atılıyorsa bu varyant ile 15 ila 20 atılıyor sayı olarak. Önceden ben 10 virüs aldığımda hasta oluyorsam bu defa rakamın 3 ila 4 arasında olduğunu görüyoruz. Bu da benim çok daha kolay hastalanmama neden oluyor."