DSÖ'den güvenli bir bayram için 5 formül

Kurban Bayramı öncesi yetkilileri en çok endişelendiren konuların başında koronavirüs vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçip geçmeyeceği yer alıyor.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, bayram öncesi Türkiye için özel bir mesaj yayınladı. Ortak olarak kalema alınan yazıda, Avrupa'da gevşeme kararları sonrası yeniden tırmanışa vaka sayıları ve ölümler yüzünden yeniden karantina uygulamalarının gündeme gelmeye başladığı belirtilerek uyarılarda bulunuldu.

Avrupa kıtasında aşılama kampanyası hızla sürse de nüfusun büyük bir çoğunluğunun hâlâ aşılanmadığı belirtilen makalede herkes dikkatli olmaya ve kurallara uymaya davet edildi.

Dr. Kluge ve Dr. Berdyklychev, yaz aylarını ve bayramı güven içerisinde atlatmanın formülünü şu 5 madde ile açıkladı:

1) Öncelikle aşılarımızı eksiksiz olarak yaptıralım.

2) Seyahat etmek istiyorsak, gerekli olup olmadığını iyice değerlendirelim. Seyahat etmeye karar verdiysek, bunu olabildiğince hem kendimiz hem de çevremizdekiler için en güvenli bir şekilde yapalım.

3) Güvenli bir şekilde seyahat etmek, evden çıktığımız andan varış noktamıza ulaşana kadar koronavirüse maruz kalma risklerimizi iyi değerlendirmek anlamına geliyor. Herkes kendi koronavirüs risk yöneticisi olmalı, sağlık risklerini değerlendirmeli ve her adımda fiziksel mesafe, kalabalıktan kaçınma ve maske takma gibi koruyucu önlemleri dikkate almalı.

4) Üç K'dan kaçının: Kapalı, Kısıtlı ve Kalabalık ortamlar. İnsanlarla tercihen dış mekanlarda, açık havada, ya da iyi havalandırılan ortamlarda bir araya gelmeye özen göstermek hepimizi korumaya yardımcı olur ve virüs bulaşma olasılığını azaltır.

5) Büyük spor turnuvaları, festivaller ve kalabalıkları çeken etkinliklerin gerçekleşmesine bir süre ara vermek, onun yerine halk sağlığı ve sosyal önlemleri artırarak virüsün süper yayıcı hale gelmesine izin vermememiz hepimizin sağlığı için çok önemli.