Türkiye aşılamada dünyada kaçıncı sırada?

Koronavirüsten kurtulmak için aşılama çalışmalarına devam eden Türkiye, dünyada bu alanda en iyilerden biri durumunda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da son paylaşımıyla bu durumu teyit etti.

Koca, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüs aşısı yapılan ülkelerin listesini paylaşarak önemli bir istatistik verdi.

Bakan Koca'nın paylaştığı listeye göre Türkiye, dünyada uygulanan toplam doz sayısında 7. sırada yer aldı. Birinci sırada Çin yer alırken, onu sırasıyla Hindistan, ABD, Brezilya, Japonya, Almanya takip etti.

İNGİLTERE VE FRANSA TÜRKİYE'NİN GERİSİNDE

Listede İngiltere ve Fransa, Türkiye'nin gerisinde kalması dikkat çeken detaylardan birisi olurken Koca, "Toplam doz sayısında dünyada 7. sıradayız. Nüfusu Türkiye ile aynı olan aşı üreticisi Almanya 6. sırada. İlk sıradaki ülke, 1 milyar 400 milyon nüfuslu, yine aşı üreticisi Çin. Birçok Avrupa ülkesi ise, bu ülke ile aynı hızı, aynı performansı gösteremedi. “HADİ AMA BEKLİYORUZ!”" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bugüne kadar 1. dozu 46 milyon 649 bin 44, 2. dozu 35 milyon 672 bin 814, 3.dozu ise 7 milyon 929 bin 901 olmak üzere toplam 90 milyon 405 bin 737 doz miktarı aşı uygulandı.