Fahrettin Koca'dan koronavirüs müjdesi

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı mülakatı köşe yazısında anlattı.

AŞI SORUNU BİTTİ

Hakan, Bakan Koca'ya “Türkiye’nin aşı sorunu halloldu, bu iş bitti diyebilir misiniz?” diye sorduğunu ve “Bu iş bitmiştir. Sorun çözülmüştür.” cevabını aldığını yazdı.

BioNTech aşısından 12 milyon doz geleceğini söyleyen Koca, bu rakamın Türkiye'nin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacağını söyledi.

Koca bugüne kadar gelen aşıların ikinci dozunun her zaman yedeklendiğini ancak mayıs sonu haziran başı itibariyle bu uygulamanın sona ereceğini açıkladı.

Koca, Ahmet Hakan'a verdiği bilgide Haziran ayında 20 yaş üstü herkesin aşılanacağı müjdesini verdi.

Gelecek olan 120 milyon doz BioNTech aşısıyla ilgili hiç bilinmeyen bir hesaplamayı aktaran Koca, Rusya'dan Sputnik V ve Çin'den Sinovac aşısı gelmese dahi BioNTech aşısının tüm Türkiye'yi aşılamaya fazlasıyla yeteceğini açıkladı.

Daha önceki konuşmalarında Koca'yı kaygılı, karamsar, ihtiyatlı gördüğünü yazan Ahmet Hakan, Bakan'ı ilk defa bu kadar farklı gördüğünü yazdı. Bakan Koca'nın daha az kaygılı, umutlu ve özgüvenli olduğunu söyleyen yazar "Velhasıl... Derin bir “oh” çekmiş gibiydi." ifadelerine yer verdi.

YASAKLAMALAR DEVRİ BİTİYOR

Koca verdiği mülakatta artık hafta içi sokağa çıkma yasakları, kafe ve restoranların kapatılması, iş yerlerinin sınırlandırılması gibi yasakların tamamen tarih olacağını söyledi.

Aşılama sürecinden sonra kişisel koruma tedbirlerinin ön plana çıkartılacağını söyleyen Koca, “Aşının yaygın olarak yapılmasıyla birlikte artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın esas olduğu bir sürece geçeceğiz. Kişisel kontroller olacak. Kişisel koruyucu tedbirleri arttıracağız. Yasaklamaları ise azaltacağız.” sözlerini kullandı.

ÇOCUKLARA DA AŞI YAPILACAK MI?

Koca ayrıca 20 yaş altına aşı yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruyu da cevapladı.

BioNTech aşısının 16 yaşına kadar bir sorun teşkil etmediğini söyleyen Koca, Türkiye'nin de bu yaşa kadar aşılama yapacağını, BioNTech'in 12 yaş üstüne yapılıp yapılamayacağına dair araştırmanın sonucunda bu gruba da aşı yapabileceklerini söyledi.