Yerli aşı Turkovac acil kullanım onayı aldı

Türkiye'nin uzun zamandır sabırsızlıkla beklediği yeri koronavirüs aşısı Turkovac'ta sonunda müjde geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda açıkladığı Turkovac'ın acil kullanım onayı aldığı haberinin detayları belli oldu.

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı iş birliğiyle geliştirilen yerli koronavirüs aşısı Turkovac'ın bugün resmi olarak acil kullanım onayı aldığı açıklandı.

Şanlıurfa'da Turkovac aşısının acil kullanım izninin çıkışı ve seri üretime başlanması törenine katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin kendi aşısını üreten 9 ülkeden biri olduğu bilgisini paylaştı. Koca, "Gelecek hafta sonundan itibaren, 10 gün içinde yıl bitmeden başta şehir hastanelerimiz olmak üzere kullanıma geçeceğiz." dedi.

"SERİ ÜRETİME GEÇTİK"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise söz konusu gelişmeyi şu sözlerle değerlendirdi:

"Ülkemizde üretilebilir hale gelmesi çok önemlidir. Kendi bilim insanlarımız ve araştırmacıllarımız tarafından geliştirilmesi çok daha anlamlıdır. Yerli aşımızın seri üretime geçişinin mutluluğunu yaşıyoruz. Gereken onayları alarak üretim ve kullanma aşamasına gelen Turkovac aşımız, milletimizi salgına karşı en etkili şekilde koruma gayretlerimizin sembolüdür. Böylece vatandaşlarımıza Sinovac ve BioNTech aşısının ardından Turkovac'ı da sunabileceğiz. Turkovac'ın üretimiyle birlikte tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. Turkovac aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum."