Koronavirüsün bilinmeyen yan etkisi

Covid-19'un daha önce açıklanmayan yeni bir yan etkisi daha ortaya çıktı. Hastalığa maruz kalan kişilerin çoğunda tat ve koku kaybı meydana geliyor ve bu iki kaybın yerine gelmesi ayları bulabiliyor. Bazı hastalarda ise bu durum koku değişimi olarak yaşanıyor. Normal kokuların lağım kokusu, çürümüş elma ve küf kokusu gibi algılanması virüse maruz kalanları virüsten daha fazla etkilediği ortaya çıktı.

KBB Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci tat ve koku kaybının 30 ila 45 gün arasında normale döndüğünün ama kötü kokulara maruz kaldıkları için hastaların psikolojilerinin ciddi oranda bozulduğunu söylerek şunları kaydetti; 

BAZILARI ANOZMİ BAZILARI PAROSMİ OLUYOR

"Covid-19'u geçiren hastalarda çok sıklıkla koku bozukluğu, tat bozukluğu görmekteyiz. Bu yaklaşık olarak hastaların yüzde 75'inde görülüyor. Tamamen koku kaybolduğu gibi mevcut olan normal kokuları farklı çok kötü koku şeklinde hastalar algılayabiliyorlar.

Biz buna “Parosmi Hastalığı' diyoruz. Hiç koku alamama durumuna “Anozmi' deniliyor. Yani hiçbir şekilde iyi veya kötü olumlu veya olumsuz koku almama durumuna “Anozmi' deniliyor. Bu daha çok görülüyor ama bu hastaların daha sonra kısa dönemde iyileştiğini görüyoruz.

Fakat son zamanlarda çok ilginç olarak bize sık gelen hastalarımızda Parozmi dediğimiz yani kolonyada koklasa, karanfilde koklasa veya çok güçlü güzel bir parfüm koklasa hasta hep aynı kötü bir koku aldığından bahsediyor.

Çürümüş elma kokusu, lağım kokusu gibi sabit bir koku aldığını hisseden çok sayıda hastamız oldu. Hatta hastalar içtiği suyun bile o duyduğu kötü  kokuyla aynı şey hissettiğini söylemekte.

Bu hastalıkta koku bozukluğunun neden aslında tam olarak anlaşılmış değil. Fakat kabul gören görüşlerden birisi burundaki koku duyusunu alan olfaktör mukoza dediğimiz burun mukozasını olumsuz yönde etkilediği ve bu nedenle de koku bozukluğuna neden olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda kanda yaymış oldukları toksinler nedeniyle de beyinde de koku alma merkezine baskıladığı düşünülmektedir

30-45 GÜN İÇERİSİNDE KENDİLİĞİNDEN DÜZELİYOR

 Bu hastalarda tedavi olarak lokal burun içi steroidleri verebiliyoruz. Şunu da söylemek lazım. Genelde 30 gün veya 45 gün içerisinde bu koku alma bozuklukları kendiliğinden düzeliyor.

Fakat bu hastalarda burun içi spreyler, veya streoid ilaçları destek tedavisi olarak verilebiliyor. Kötü koku alma hastalığı olan hastalarda biz ayrıca koku egzersiz yapmayı öneriyoruz.

Yani hasta günde 2-3 defa 15'er dakikalık aralıklarla çok güçlü kokuları kolonya olabilir, parfüm olabilir, karanfilde olabilir sürekli koklamasını öneriyoruz. Bu şekilde tedavinin hızlanmasında etkili oluyor.

Her yaş grubunda görüyoruz. Erkek kadın fark etmiyor. Ama tabi genç hastalarımız çok fazla yok. Genelde 18 yaşından sonra görüyoruz bu hastaları. Koku bozukluğu olan hastalarımız endişelenmesin.

Ortalama 1 buçuk 2 ay içerisinde kendiliğinden düzeliyor. Fakat düzelmeyen hastalarda öncelikle Kulak, Burun, Boğaz hekimini başvurması gerekir. Daha sonra dediğimiz gibi lokal streoid damlalar ve sistemik streoid tedavisi bu hastalarda iyileşmeyi hızlandırıyor.

HASTALARI DEPRESYONA SOKUYOR

Hastalarda ciddi depresyona sebep olduğunu belirten Ekinci; "Tabi vitamin tedavisi de bu hastalarda destekleyici anlamda başarılı bulunmakta. Yüzde 90 üzerinde hastalar 1 ay içerisinde iyileşiyor. Fakat yüzde 10'luk kısımda da bu iyileşme 3-5 ayı bulabiliyor. Hastalarımızın sabretmesi lazım.

Sosyal hayatı da çok oluşuz yönde etkileyen bir hastalık. Ne yeseniz ne koklasanız yine o kötü kokuyu hissediyorsunuz. İnsanların sosyal ilişkilerini etkiliyor, Hatta hastalarımızı depresyona soktuğu bile oluyor.

Hastalarımıza sabretmelerini tavsiye diyoruz. Kulak Burun Boğaz hekimine tedavisini yaptırmasında fayda var. Ama dediğimiz gibi en geç 6 ay içerisinde tamamen iyileşiyor." dedi.