Aşı olmayana PCR testi zorunluluğu geliyor

Türkiye'de 30 bine yaklaşan vaka sayısı sonrası tedbir kararları yeniden yavaş yavaş gündeme gelmeye başlıyor.

Toplu bir kısıtlama beklenilmeyen ülkede, aşı yaptırmayanlara yönelik olarak kısıtlama tedbirlerinin getirilmesi tartışılan konular arasında yer alıyor.

Bu konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'ye bir mülakat verdi.

AK Parti hükümetinin aşı zorunluluğu taraftarı olmadığının altını çizen Koca, "Vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim." sözlerini sarf etti.

Koca aşı olmayanlara yönelik olarak yapılabilecek yaptırımlardan biri olarak PCR testini işaret etti. Aşı olan vatandaşları korumak arzusunda olduklarını belirten Koca, koronavirüs aşısı olmayanlardan PCR testi talep edebileceklerini belirtti.

Koca konuyla ilgili olarak, "Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirler arası otobüse bineceğim diyorsanız..." ifadelerini kullandı.