Mehmet Ceyhan Turkovac'a karşı çıktı

Türkiye'nin tamamen yerli ve milli imkanlarla ürettiği inaktif koronavirüs aşısı Turkovac için bazı çevrelerden ardı ardına olumsuz açıklamalar geliyor.

Dünyada kendi aşısını geliştiren 9 ülkeden biri konumunda olan Türkiye'nin yerli aşısına karşı çıkan Türk Tabipler Birliği, Turkovac için olumsuz açıklamalarda bulunmuştu. Aşı hakkında yapılan olumsuz açıklamalar furyasına Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da katıldı.

Sözcü gazetesine bir mülakat veren Prof. Dr. Ceyhan, yerli aşı Turkovac'ın bilim dünyası için bir anlam taşımadığını ifade etti.

Ceyhan, "Hiç yoktan iyidir diyelim ama projenin başında 40 bin 800 vakayla çalışacaklarını açıkladılar. Açıkçası 1182 vaka bilimsel anlamda uluslararası bilim dünyası için bir anlam taşımaz." ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE DE OLUMSUZ KONUŞMUŞTU

Hatırlanacağı gibi daha önce yaptığı bir konuşmasında Mehmet Ceyhan, "Turkovac aşısı etkilidir diye bir söz söylemem mümkün değil, onun etkili olduğunu gösteren veri lazım. Maalesef açıklanmadı. Olduğu söylendi, aşı etkili falan dendi ama başka bir açıklama yapılmadı." demişti.