Danimarkalılar: Omicron Covid-19'u iki ay içinde bitirebilir

Omicron varyantı giderek hakim varyan haline gelirken Danimarka'dan endişelerin tam aksi bir açıklama yapıldı. Gelen bilgilere göre bu yıl koronavirüs pandemisinden kurtulabiliriz.

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü'nün baş epidemiyologu Tyra Grove Krause, yeni yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Krause, Omicron'dan hastaneye yatış riskinin Delta'nın yarısı kadar olduğunu açıkladı.

Elde ettikleri verilerin pandeminin iki ay içinde bitebileceğine işaret ettiğini belirten Krause,  "Sonuçları iki ay içinde alacağımızı düşünüyorum ve umarım enfeksiyon sübvanse etmeye başlar ve normal hayatlarımıza geri döneriz" dedi.

Omicron'un diğerlerine göre daha hızlı yayılması nedeniyle insanlarda korku oluştuğunu belirten Krause, "Çalışmamıza göre, Omicron nedeniyle önümüzdeki aya kadar büyük vaka artışı olacak. Ancak, yükseliş durduğunda, eskisinden daha iyi bir yerde olacağız.” ifadelerini kullandı.

Omicron'un Delta'ya göre daha hafif semptomlar gösterdiğini belirten Krause, daha fazla insanın enfekte olacağını ve bunun popülasyonda iyi bir bağışıklık seviyesi kazandıracağını belirtti.