Omicron varyantında kuluçka süresi üç gün

2020 yılının başından bugüne kadar dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) ile ilgili artık tüm dünya varyantları konuşuyor. Delta, Beta, Gamma gibi pekçok varyant ile karşılaşan bilim insanlarının yeni gündem maddesi bir süredir Omicron varyantı olmuş vaziyette.

Yapılan son araştırmalar ve gelen raporlara göre, Omicron varyantı diğerlerinden oldukça farklı özellikler barındırıyor. Son olarak konu hakkında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan çarpıcı açıklamalar geldi.

İlhan yaptığı açıklamadı, vefat edenlerin büyük çoğunluğunun Omicron varyantı ile enfekte olmuş kişilerden değil daha önceki varyantlar ile enfekte olmuş kişilerden oluştuğunu belirtti. Artan grip vakalarına karşı da uyarın İlhan, kendisini koronavisü zannedip grip olan ya da bunun tam tersini yaşayanların oldukça fazla olduğunu söyleyerek vatandaşları PCR testi yaptırmaları konusunda ikaz etti.

Omicron varyantının kuluçka süresi hakkında çarpıcı bilgiler paylaşan Prof. Dr. İlhan, "Omicron’da kuluçka süresi, şu anki bilgilerimize göre daha kısa gibi görünüyor. Vuhan varyantında bu süre 5 günken, Delta varyantında 4 gün, Omicron’da ise 3 gün gibi görünüyor. Ama vatandaşlar, ‘bir temasım oldu üzerinden 5 gün geçti, hasta olmayabilirim’ diye düşünmemeli. Çünkü Omicron, şu an yaygın görünüyor ama Delta varyantı da tüm dünyada var. Bu yüzden yapılacak en doğru şey; korunmak için aşıları olmak." ifadelerini kullandı.