Mehmet Ceyhan kurtuluş tarihi verdi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs pandemisiyle ilgili Türkiye'nin yaşadığı süreci değerlendirdi.

Son gelişmeleri ve aşılama faaliyetlerini değerlendiren Ceyhan, sürecin başından beri ilk defa tünelin ucunda ışığın olduğunu söyleyip tarih verdi.

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in moderatörlüğünde "Başkent Kulusi" programına katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılama faaliyetleriyle ilgili hem çok önemli bilgiler verdi hem de önümüze olumlu bir tablo sundu.

Vaka sayılarından etkilenip rehavete kapılmamamız, hemen gevşemememiz gerektiğini söyleyen Ceyhan, en iyi ihtimalde sonbahar aylarında en kötü ihtimalde ise yıl sonunda rahatlayacağımızı söyledi.

Aşılamadan sonra yaşayacağımız sürece de değinen Ceyhan, artık dalgalanmaların yaşanmayacağını, ülke olarak aşılanma yapmayan ülkelerden korunmak için çalışacağımızı söyledi. Ceyhan ikinci doz aşıların yapılmasıyla birlikte ancak "kurtulduk" diyebileceğimizi belirtti.

ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YAPTIRMAMIZ GEREKİYOR MU?

Üçüncü doz aşılarla ilgili yapılan iddialarla ilgili de konuşan Ceyhan, şirketlerin pazardan paylarını alabilmek için bu tarz açıklamalar yaptığını, şuan bu konuda net bir araştırmanın bulunmadığını vurguladı.

AŞILAMA SAYISI MI AŞILAMA HIZI MI DAHA ÖNEMLİ?

Aşılamada kaç kişinin aşılandığını çok da önemli olmadığını söyleyen Mehmet Ceyhan, önemli olanın aşılama hızı olduğunu ifade etti. Hızlı bir aşılama sürecinde aşı oranının yüzde 70'leri bulması halinde bu sürecin sona ereceğini söyledi.

MASKELERİ NE ZAMAN ÇIKARACAĞIZ?

Maskelerin ne zaman çıkarılacağı sorusuna ise, bunun vaka yoğunluğuyla ilgili bir konu olduğunu, vaka sayılarının binli sayıları inmesi halinde belirli yerlerde ve şartlarda maskeleri çıkarabileceğimizi ancak bunun kalabalık ortamlarda şuan mümkün olmadığını ifade etti.