Sivrisineğin zararları nelerdir?

Havalar tam olarak ısınmadı ancak İstanbul'un belalısı sivrisinekler tekrar ortaya çıktı. İstanbul'un birçok yerinde tekrar sivrisinekler görülmeye başlandı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz sivrisinekleri 50 virüs çeşidi bulaştırdığını ve vatandaşların önlem almaları gerektiğini söyledi.

"SİVRİSİNEKLER TOPLAMDA 50 KADAR VİRÜS BULAŞTIRABİLİYOR"

Sivrisineklerin koronavirüs bulaştırmadığını belirten Yılmaz, "Kan emerek enfeksiyon bulaştırırlar. Ciddi enfeksiyonlar bulaştırabilir sivrisinekler. Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilirler. İnsanlarda ciddi enfeksiyon ve salgın yapabilecek virüsler bunlar." dedi.

Batı Nil Ateşi hastalığının sivrisineklerden yayıldığına dikkat çeken Yılmaz, "Daha Trakya bölgesinden 5 bin kadar sivrisinek topladık. 5 bin sivrisinekten birinde Batı Nil Ateşi bulduk" dedi ve ekledi "Avrupa'da 2014'ten beri ciddi enfeksiyonlar oluşturuyor. Aslında ciddi bir sorun. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor."