Türkiye maskeleri ne zaman atacak?

Nüfusunun yüzde 36'sını aşılayan ABD'de 2 doz koronavirüs aşısını yapanların maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Bunun üzerine Türk tıp dünyasında yeni bir tartışmanın fitili ateşlendi. Türkiye'de 2 doz aşı olanlar maskesiz çıkabilir mi? Türkiye maskeleri ne zaman atacak? Uzmanlar bu soruya birbirinden farklı cevaplar verdi.

"ABD'NİN KARARI YANLIŞ"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, ABD'nin kararını yanlış bulanlardan. Aşının amacının virüsün etkilerini azaltmak olduğunu ve virüsü tamamen engelleyemeyeceğini söyleyen Turan, 2 doz aşı yaptıranların taşıyıcı olup başkalarına da bulaştırabileceğini söyledi. Bu yüzden aşı olanların olmayanlar gibi maske takması gerektiğini aksi takdirde virüsün çok hızlı bir yayılım göstereceğine işaret etti.

Ülkelerde maskelerin atılabilmesi için nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini belirten Turan, bu sayıya ulaşılabildiği takdirde ancak maskeleri atmaktan konuşabileceğimizi söyledi.

"YOĞUN BAKIMDAKİ 65 YAŞ ÜSTÜ HASTALARIN YARISI AŞILI"

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Melih Hulusi Us meseleye aşıların koruyuculuk oranından bakanlardan. Us, mRNA aşısının koruyuculuk oranının yüzde 90 olmasına rağmen Sinovac aşısının yüzde 50 ile 80 arasında koruma sağladığını ve istenilen orana ulaşamadığımız için maske atmanın şuan için söz konusu olamayacağını düşünüyor.

Yoğum bakımdaki aşı yaptırmış hastaların olduğunu hatta 65 yaş üzeri hastaların yarısının aşı yaptıran kişilerden oluştuğunu belirten Us, çift doz aşı yapanların dahi maske takmaları gerektiğini söyledi.

ABD HALKA MORAL VERMEK İÇİN BU KARARI ALDI

Academic Hospital iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları yoğun bakım uzmanı Prof. Dr. Turgay Çelikel, ABD'nin aldığı kararın topluma moral vermek amacıyla alındığını ve hâlâ toplu taşıma araçlarına binerken maske takılmasının önerildiğini söyledi.