Türkiye BioNTech için anlaşmaya vardı

Koronavirüs pandemisi ile aldığı tedbirler yoluyla mücadele eden Türkiye diğer taraftan da aşılama için çalışmalarına devam ediyor. Çin ve Rusya'dan da yüklü miktarda aşı siparişi veren Sağlık Bakanlığı, ABD'li Pfizer şirketi ile Alman BioNTech şirketinin aşısı için tekrar anlaşmaya vardı. Türkiye, koronavirüse karşı geliştirilen BioNTech aşısından toplam 90 milyon doz satın alacak.

Pfizer ve BioNTech'ten yapılan açıklamada, Türkiye'ye 30 milyonu opsiyonlu olmak üzere toplam 90 milyon doz aşı satacaklarını açıkladı. Şirketler daha önce 30 milyon doz üzerinden de bir anlaşma yaptıklarını, Türkiye'ye toplamda 120 milyon doz aşı satacaklarını belirtti.

Açıklamada aşı tedarikinin 2021 yılı içerisinde yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Bugün Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısına katılacak olan Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, “Amacımız, pandeminin sonlanması için dünyanın her yerine mümkün olduğunca çok aşı sağlamak. Türkiye'nin vatandaşlarını aşılama çabalarına önemli bir katkıda bulanabildiğimiz ve bize duyulan güven için memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.