Türkiye'de koronavirüs aşısına güven artıyor

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan koronavirüs pandemisinde artık devletler aşılamanın tek çözüm yolu olduğunu vatandaşlarına anlatıyor.

Ancak tüm propagandalara ve kampanyalara rağmen birçok ülkede aşı karşıtları, aşının zararlı olduğunu ve insanların aşı olmaması gerektiğini söyleyerek aşılama oranını aşağıya çekiyor. Bu durumdan zarar gören ülkelerden biri de Türkiye oldu. Aşı karşıtlarının propagandaları sebebiyle aşı olmayan insanlara karşı ülkenin önde gelen isimleri düzenli olarak aşı olunması çağrısı yapıyor.

Son yapılan araştırmalar bu çağrıların sonuç vermeye başladığını ortaya koydu. Areda Survey'ın 'Türkiye’de Covid-19 aşı algısı' adlı araştırmasına göre koronavirüs aşısına duyulan güven yükseliyor.

26 ilde 1.500 kişinin katıldığı araştırmaya göre ‘Testleri geçmiş tüm aşılara güvenli bulurum’ diyenlerin oranı yüzde 51,2 oldu. Bu oran Ekim 2020’de yüzde 37.3, Kasım 2020’de ise yüzde 41.7 olarak ölçülmüştü.

Türkiye’nin aşı temin sürecini başarılı buluyor musunuz” sorusuna yüzde 52.4 evet çıkarken Nisan 2021'te bu oran yüzde 44.1’i evet olarak ölçülmüştü.

“Türkiye’nin aşılama sürecini doğru yürüttüğüne inanıyor musunuz” sorusuna yüzde 51,6 evet derken Nisan 2021’de vatandaşların yüzde 42.6’sı evet demişti.

Araştırmaya katılanlar, “Türkiye’de uygulanan hangi aşıya daha çok güveniyorsunuz” sorusuna yüzde 52,7 BioNTech, yüzde 8,7 Sinovac cevabını verirken yüzde 8,7, yüzde 37,8'i 'hiçbirine güvenmiyorum' dedi.